Yer Fıstığı Kilo Aldırır mı? Yer Fıstığı Kaç Kalori? – Besin Değerleri


Yer Fıst ığı Kilo Aldırır mı?

Yer Fıstığı Kilo Aldırır mı? Yer Fıstığı Kaç Kalori? sıklıkla karşımıza çıkan bir soru. Özellikle, fıstığın yan ürünleri fıstık ezmesi, fıstıklı diyet tarifler oldukça revaçta. Mükemmel bir bitkisel protein kaynağıdır ve değerli aminoasitlerden zengindir. Fıstık diyette tüketilebilir mi, yer fıstığı kalorisi nedir, kilo aldırır mı gibi soruların cevabını bu yazımızda detaylı olarak bulabileceksiniz.

Yer Fıstığı Kaç Kalori?

 • Bir porsiyon kavrulmamış yer fıstığı kalorisi (30 gr):
  Kalori: 164
 • 1 Fincan tuzlu, kavrulmuş yer fıstığı kalorisi:
  Kalori: 854

Yer Fıstığı Besin Değerleri

Bir porsiyon kavrulmamış yer fıstığı besin değeri(30 gr):

 • Karbonhidrat: 6 gr
 • Yağ: 15,5 gr
 • Protein: 7 gr
 • Lif: 2 gr

1 Fincan tuzlu, kavrulmuş yer fıstığı besin değeri:

 • Karbonhidrat: 32 gr
 • Yağ: 72 gr
 • Protein: 35 gr
 • Lif: 11 gr

Fıstık Ezmesi Yağ Yakar mı?

Yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesi diyetlerde sıklıkla tercih ediliyor. Kolay sürümü; smoothie, protein barı ve ketojenik tatlılarda kolayca kullanılmasını sağlıyor. Tabi ki yer fıstığı yağ yakar mı sorusunun cevabı, yer fıstığının kalitesiyle ilgili. Tuzsuz, doğal ve şeker içermeyen yer fıstık ezmeleri ilk tercihiniz olmalı. Böyle bir durumda içeriğindeki protein ve aminoasitler sayesinde tok kalmanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Fakat unutmayın ki, yağ içeriği de fazla olduğundan dikkatli ve ölçülü tüketilmelidir.

Diyette Yer Fıstığı Yenir mi? Tüketilebilir mi?

Yer Fıstığı bir kuruyemiş gibi görünse de aslında baklagillerdendir. Hatta fasülye ve mercimeğe daha yakın diyebiliriz. Özellikle, ketojenik diyet yapanlar için idealdir. Ketojenik diyet yazımızdan detaylıca inceleyebilirsiniz. Amacınız çok kilo vermekse diyetlerinizde ölçülü kullanmalısınız. Bu durum hem yer fıstığı hem de diğer kuruyemişler için de geçerlidir.

Ayrıca, yer fıstığının içerisinde bulunan triptofan bileşeni, mutluluk hormonu serototin’in salgılanmasına destek olur. Tuzsuz ve kavrulmamış olmak kaydıyla, her gün 1 orta avuç yer fıstığı size sağlık getirir. Aynı zamanda, buradaki yulaf lapası tarifimizi deneyebilir, en son üzerine besin değerini arttırmak için yer fıstığı ezmesi ekleyebilirsiniz.

Yer Fıstığı Kilo Aldırır mı?

Sağlıklı seçimlerin az olduğu ya da bulunabilirliği az olduğu yerlerde, yer fıstığı ya da yer fıstığı ezmesi kolaylıkla bulunabilir. Bu nedenle özellikle tok kalmak ve sağlıklı bir atıştırmalık tercih etmek istiyorsanız en iyi seçeneğiniz: yer fıstığı olabilir! Yer Fıstığı Kaç Kalori? Yer Fıstığı Kilo Aldırır mı? sorusunu cevaplamış olduk.

Diyet Kategorisi yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 


Source link

Leave a Comment